Lacivert Yazı İşleri
Lacivert Yazı İşleri

BURASI ÇOK ÖNEMLİ: TÜRKİYE’NİN ENERJİ YOLCULUĞU

22 Mayıs Pazartesi2023 Türkiye enerjide, özellikle petrol ve doğalgazda hep dışarıya bağımlı oldu. Kendi toprakları ya da karasularındaki enerji kaynaklarını değerlendirme konusunda ise dışarıya karşı genellikle “uslu çocuk” olmanın ötesine geçemedi. Ancak 2000’li yıllardan sonra ciddi kırpırdanmalar içine girdik ve özellikle son yıllarda bir şeyler değişmeye başladı. Artık bölgesinde etkinleşen, kara ve denizde hakkını başkalarına kaptırmaya istekli görünmeyen, kaynaklarını çıkaran ve işleten, petrol bulan, doğalgaz kaynakları keşfeden, rüzgâr-güneş-su gibi yenilenebilir kaynaklarda ciddi atılımlar gerçekleştiren, sürdürülebilir enerji teknolojileri üretmeye başlayan bir ülkeye dönüştü Türkiye. Üstelik tüm bunları yerli ve milli imkânlarla yapıyordu. Artık enerjide milli bir başkaldırış, milli bir meydan okuma, tam bağımsız politikalar ve somut bir hak arayışı vardı. Türkiye’nin enerji yolculuğunda yaşanan bu kırılmanın kodlarını en iyi şekilde okumak ve bugün yaşanan keşif ve gelişmelerin tohumlarının nasıl atıldığını görmek için 2015-2020 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Berat Albayrak’ın o günleri ve icraatlarını anlattığı Burası Çok Önemli kitabı önemli ipuçları sunuyor. İşte Albayrak’ın kitabından alıntılarla Türkiye’nin son dönemlerdeki enerji atılımları ve altında yatanlar.
Lacivert Yazı İşleri

4. DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI BAŞLIYOR!

26 Eylül Pazartesi2022 Bir süredir ilgililerinin büyük bir merakla takip ettiği Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsü bu yıl 29 Eylül – 02 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’nın İznik ilçesinde düzenleniyor. Atlı oyunlardan ulusal güreşlere, geleneksel okçuluk dallarına kadar birbirinden güzel müsabakalara imza atacak oyunlara 102 ülkeden 3 bini aşkın sporcu katılacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi ve bu seneki oyunlara dair de merakları artırdı. Toplantıda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın, oyunlar tarihinde bir milat olacağını” söyledi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da yaptığı konuşmada, “Geleneksel sporların dünyada güçlenmesi için önemli bir mesafe kat ettiklerini” belirtti. Bursa İznik’te 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde geçekleştirilecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanı Hakan Kazancı, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik ve Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkan Yardımcısı Hadi Turus katıldı.
YENİ YAZILAR

Tuba Kaplan

20. yüzyılda ortaya çıkan manevi dünya arayışının tezahürü olarak görülebilecek ve son yıllarda yaygınlaşan spritüal akımlar tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu eklektik, yarı-dini, spritüal hareketlerden biri de New Age (Yeni Çağ) akımı. New Age hareketler din/ spritüalizm ve bilimi bir araya getirmeleriyle öne çıkıyorlar. Bu hareketlerin felsefesini özellikle Uzak Doğu ve pagan dinlerin doktrinleri oluşturuyor. Dini terimlerin yanında aynı zamanda kuantum kuramı, frekans ve enerji gibi bilimsel kavramlara sıkça atıf yapılıyor. Bu terminolojinin öğreticilerinde; Tanrı, Tanrıça, Yüksek Benlik (High Spirituality), İçsel Çocuk (Inner Child), Mutlak Güç (Absolute Power) gibi ifadeler, insanın içpotansiyel ve enerjilerini gösteren mistik ve manevi derinliklerin tanımlamaları ziyadesiyle hâkim. New Age akımı özellikle enerji ve şifa (healing) üzerinde duruyor. İnsanın içinde onun fiziksel ve psikolojik sorunlarının üstesinden gelmesini sağlayan kozmik bir gücün varlığı öngörülüyor. Aynı gücün evrendeki çeşitli güç merkezlerinden de enerji hatları ile yayıldığına, insanların bilinç seviyelerini yükselttikçe içlerindeki bu gücün farkına varacaklarına ve böylelikle herhangi bir dışsal otoriteye (dini kurum, hiyerarşi, rehber vs.) ihtiyaç duymadan bu güçlerini kullanacaklarına inanılıyor. Bu durum beraberinde istismar ve manipülasyon riskini de barındırıyor. Spritüal enerji, kişinin manevi dünyasına vakıf olması ile birlikte etrafına yaymaya başladığına inanılan etkiye deniliyor. Maddiyatçı bir dünyada yaşayan modern insanın bu “enerjiler”e olan merakı ve onlardan beklentileri, suiistimale açık bir alan olduğu gibi inanç açısından risk taşıyor. Lacivert okurları için son dönem yaygınlaşan, enerji, yeni akımlar, kuantum, şifa gibi spritüal ögelere dayanan bu akımları bizzat uygulamacılarına sorduk. Takdir okuyucunun…

BİZE ULAŞIN