Orta sınıf gittikçe daralıyor

Amerikan orta sınıfı standartlarında bir hayat tarzı dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun hayalidir desek abartmış olmayız sanırım, ancak işler böyle giderse bu, Amerikan orta sınıfının da hayaline dönüşecek gibi görünüyor.

Birol Biçer SAYI:40
Orta sınıf gittikçe daralıyor
Amerikan orta sınıfı standartlarında bir hayat tarzı dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun hayalidir desek abartmış olmayız sanırım, ancak işler böyle giderse bu, Amerikan orta sınıfının da hayaline dönüşecek gibi görünüyor. En azından 1970 ile 2015 dönemi arasını karşılaştıran Pew Research Center'ın araştırmasından böyle bir sonuç çıkarılabilir. Zira araştırma 1971'de nüfusun yüzde 61'ini oluşturan (45 bin ila 125 bin dolar yıllık gelire sahip) merkez orta sınıfın 2015'e gelindiğinde yüzde 50'ye gerilediğini gösteriyor. Söz konusu 45 yıllık dönemde alt orta sınıfın sürekli yüzde 9, üst orta sınıfın ise yüzde 10-12 oranında sabit kaldığı görülüyor. Bundan çıkarılacak ilk sonuç demokrasinin belkemiği olarak nitelendirilen merkez orta sınıfın gittikçe daralıyor olması. Üstelik bu daralma sürekli ve düzenli bir seyir izliyor. 1971'de yüzde 61, 1991'de yüzde 56, 2001'de 'de yüzde 54 ve nihayet yüzde 50. Merkez orta sınıfın küçülmesi, alt ve üst orta sınıfın yerinde saymasına karşılık iki ekonomik sınıf katmanı giderek büyüyor. 1971'den beri toplumun en alt gelir katmanını oluşturan alt sınıf yüzde 16'dan yüzde 20'ye çıkarken, en üst sınıf ise aynı dönemde yüzde 4'ten yüzde 9'a çıkmış görünüyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


BİZE ULAŞIN