Avrupalı Devletlerin Katalonya Korkusu

Geçen ay Avrupa'da gündemi allak bullak eden Katalonya bağımsızlık referandumu aslında sadece İspanya'nın meselesi değil.

Birol Biçer SAYI:40 / Kasım 2017
Avrupalı Devletlerin Katalonya Korkusu

Geçen ay Avrupa'da gündemi allak bullak eden Katalonya bağımsızlık referandumu aslında sadece İspanya'nın meselesi değil. Avrupa'nın diğer ülkelerini de dolaylı olarak ilgilendiriyor ve onları son derece olumsuz şekilde etkileyecek bir potansiyel taşıyor. Başta İspanya olmak üzere, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya, Belçika olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Katalonya benzeri özerk yahut bağımsız olmak isteyen bölgeler mevcut. İspanya'da da Katalonya'nın dışında Bask bölgesi, Fransa'da Korsika ve Kuzey Bask kısmı, Birleşik Krallık'ta İskoçya ve kısmen de olsa Galler, İtalya'da kuzeydeki zengin illerin oluşturduğu Kuzey Ligi yahut Padania, Belçika'da Valonları artık finanse etmek istemeyen Flamanların bölgesi Flanders, Romanya'da nüfusunda Macarların baskın olduğu Şicula, Danimarka'da 1948'de özerklik kazanan Faroe Adaları, Sırbistan'da Voyvodina gibi ya özerklik yahut bağımsızlık hayalleri besleyen bölgelere ait hareketler mevcut. Ve sonucu ne olursa olsun Katalonya'nın bağımsızlık referandumunun bir domino etkisi oluşturup bu hareketlere ilham vermesinden korkuyor AB ve Avrupalı devletler. Referanduma ve uygulanan şiddete karşı sessiz kalmalarının altında bu korku yatıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN