Tesettür yasağına takılan köpekbalığı

Avusturya devleti, yüzü tamamen kapatan tesettür uygulamalarına karşı güvenlik gerekçesiyle 1 Ekim'den itibaren uygulamaya sokulan yeni bir yasak kanunu getirdi.

Birol Biçer SAYI:40
Tesettür yasağına takılan köpekbalığı
Aslında Müslüman kadınları hedefleyen bu yasanın ayrımcı görünmemesi için de sözde kanunların genelliği ilkesi uyarınca sanki yasak kanunu herkesi kapsıyormuş gibi "mesleki ve tıbbi zorunluluklar dışında yüzü kapatan her türlü maske ve örtü yasaktır" türü genel ifadelerle kaleme alındı. Hal böyle olunca Avusturya polisi de kanunun uygulamasını bu genel ifadelere göre yaptı. Ne var ki anti-burka olarak anılan bu yeni kanunun ilk kurbanlarından biri Viyana'da yeni açılan bir mağazanın tanıtımını yapan köpekbalığı kılıklı bir animatör oldu. Mağazanın açıldığı caddede vücudunu tamamen kaplayan köpekbalığı kostümüyle promosyon yapan görevliye ihbar üzerine müdahale eden polisler adam yüzünü açmayınca resmi işlem yaptılar ve 150 avro para cezasına çarptırdılar. Avusturyalılar şimdi peçeli kadınların dışında sokaklarda kostümle gösteri yapanların, reklamcıların ve palyaçoların da cezalandırılmasına yol açabilecek yasaya bir açıklık getirilmesini bekliyorlar.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN