Metroda fetva bürosu

Mısır'ın başına kanlı bir darbe ile geçen Abdülfettah es-Sisi'nin sık sık tekrarladığı 'dinde reform' çağrıları sonunda karşılık bulmuş görünüyor

Birol Biçer SAYI:40 / Kasım 2017
Metroda fetva bürosu
Mısır'ın başına kanlı bir darbe ile geçen Abdülfettah es-Sisi'nin sık sık tekrarladığı 'dinde reform' çağrıları sonunda karşılık bulmuş görünüyor. Metro istasyonlarında pastane, kuruyemişçi, gazete bayii yahut kafe görmeye alışık olabilirsiniz ancak bir fetva bürosu ile karşılaşmayı beklemezsiniz. Kahire'de bu da oldu. Kahire'nin eş-Şüheda metro istasyonuna giden yolculara artık metro ulaşım hizmetinin yanında acil dini hususlarda fetva hizmeti de veriliyor. Mısırlı ulemanın izniyle metro istasyonunda açılan bir pavyonda görev yapan din adamları metro bekleyen yolcuların dini konularındaki sorularını da yanıtlıyor. Mısır'ın en yetkin dini otoritesi olan el-Ezher'in en popüler istasyonlardan birinde kurduğu fetva bürosunun amacı halkın gündelik ihtiyaçlarına yönelik dini bilgilerini karşılamanın yanı sıra toplumda kafa karışıklığı yaratan hususları da birebir temasla aydınlığa kavuşturmak. Pavyonda görev yapan din görevlileri başvuran halkla genelde gündelik konularda konuştuklarını ve en çok evlilik, boşanma ve miras konularında sorulara muhatap olduklarını açıklıyor. Sıradışı fetva projesi bir yandan da selefi ve aşırılıkçı eğilimlere panzehir olmayı hedefliyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN