Sahtecilik ve yasa dışılıkta zirve: 380 sahte banka

Hemen her şeyin sahtesinin ve kopyasının leblebi gibi üretildiği Çin’de birkaç yıl önce de Avrupalı bir bankanın sahtesi ortaya çıkarılmış ve sözde kurucusu hapsi boylamıştı.

Birol Biçer SAYI:35 / Mayıs 2017
Sahtecilik ve yasa dışılıkta zirve: 380 sahte banka

"Yok artık" dedirten bu hadise aslında ardında ormanı saklayan bir ağaçtan ibaretmiş meğer. Bunu anlamak için sadece 2016 yılında Çin'de kapatılan yasa dışı ve sahte banka sayısına bile bakmak yeterli: 380. Çin emniyetinin geçtiğimiz haftalarda kapatılan yasa dışı ve sahte bankalarla ilgili açıklaması ülkenin bu konuda nasıl bir zirve yaptığını da gösteriyor: "2016'da mevduat hacmi 124 milyar avroyu bulan yasa dışı 380 banka kapatıldı ve kara para aklama ile ilgili 800 kişi tutuklandı." Çin emniyeti sorumlularına göre internette finans ve çevrim içi ödeme uygulamalarının da etkisiyle yasadışı banka salgını artık sıradan adli vakalardan biri haline gelmiş durumda. İki yıl önce 2015'te kapatılan yasa dışı bankaların sayısının 170, hacminin ise 110 milyar avro olduğu dikkate alındığında durumu daha iyi anlamak mümkün.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN