13’üncü geleneksel resim, hikâye ve şiir yarışmaları başlıyor

13’üncü geleneksel resim, hikâye ve şiir yarışmaları başlıyor
Giriş Tarihi: 13.2.2017 12:00 Son Güncelleme: 13.2.2017 12:06
SAYI:32Şubat 2017
Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmaları’nın 13’üncüsünü düzenliyor. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli ödüllerin ve hediyelerin sahibi olacaklar.

"BU MİLLET DESTANLAR YAZMAYA ALIŞIKTIR"

Milletimiz, her dönemde birlik ve beraberliğine kasteden hainlerin girişimleriyle karşı karşıya gelmiştir. Fakat 15 Temmuz'daki gibi bir hadisenin tarihte ve dünyada eşi benzeri yoktur. Milletin kendi mühimmatıyla, kendi silahlı kuvvetlerine mensup birtakım kişiler;
millete saldırdı. Kendi vatanında, kendi silahlarıyla ateş açılan millet daha evvel bunun gibi bir şeyle karşı karşıya gelmemiş olmasına rağmen; durumu irfanıyla kavradı ve sokaklara dökülerek bayrağına, milletine ve devletine sahip çıktı. Bu millet destanlar yazmaya alışıktır. Bahsederken hâlâ o geceki kadar duygulanıyor ve gururlanıyorum. Allah bu yüce millete zeval vermesin, şehitlerimize rahmet eylesin ve gazilerimize şifa versin inşallah.

Hasan CAN
Ümraniye Belediye Başkanı

Millî İradenin Şahlanış Destanını Yazdık, Şimdi de Onu Metne ve Resme Döküyoruz

Birbirinden güzel ve gündemin nabzını tutan temalarla gerçekleştirilen yarışmaların bu yılki konusu 'Millî İradenin Şahlanış Destanı' olarak belirlendi. Şiir, hikâye ve resim olmak üzere üç dalda da 15 Temmuz Darbe Girişimi ve girişimin millet tarafından püskürtülürken yazılan destanının konu edinilmesi isteniyor. Böylece hem; duygu ve düşünceleri mücessem kılarak 15 Temmuz destanını kalıcılaştıracak eserlerin ortaya çıkması hem de millî birlik ve bütünlüğün yeni eserlerle perçinlenmesi amaçlanıyor.

Yeni bir harita çizmek isteyenlere karşı, yeni resimler çiziyoruz!

Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Geleneksel Resim Yarışması'nda; birinciliği elde eden esere 12 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 7 bin 500 TL ve mansiyonların her birine 2 bin 500 TL olmak üzere toplamda 50 bin TL'nin üzerinde para ödülü verilecek. Öte yandan ödül alan eserler ve sergiye değer görülen eserler, farklı yerlerde sergilenip sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yarışma için son başvuru tarihi 14 Nisan 2017 Cuma.

Bir kardeşlik hikâyesi: 15 Temmuz

Hikâye alanında önemli bir marka hâline gelen 'Geleneksel Hikâye Yarışması' bu yıl 13'üncü kez yeni yeteneklere kapı aralayacak. Hikâye yarışmasında birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye 5 bin TL ve mansiyonların her birine 2 bin TL olmak üzere, toplamda 40 bin TL'nin üzerinde para ödülü verilecek. Ayrıca dereceye giren eserler Ümraniye Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak edebiyat dünyasına kazandırılacak.

Hikâye yarışması için son başvuru tarihi 3 Mart 2017 Cuma.

Milletin sesi bu sefer şiirle yükseliyor

Ümraniye Belediyesinin bu yıl 13'üncü kez düzenlediği diğer bir yarışma ise 'Geleneksel Şiir Yarışması' olacak. Şiir yarışmasında, birinciliği elde eden şiire 8 bin TL, ikinci şiire 6 bin TL, üçüncüye 4 bin TL ve mansiyonların her birine 1.500 TL olmak üzere toplamda 30 bin TL'nin üzerinde para ödülü verilecek. Şiir yarışmalarında dereceye giren eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacak.

Şiir yarışması için son başvuru tarihi ise 3 Mart 2017 Cuma.

Başvurular için umraniye.bel.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN