Kadınlara araba yasağının iptalinin gizli kahramanı

Suudi Arabistan'da kadınlara uygulanan araba kullanma yasağı son yıllarda Batılı ülkelerin de büyük ilgiyle takip ettikleri ve kullandıkları bir meseleydi.

Birol Biçer
Kadınlara araba yasağının iptalinin gizli kahramanı

Seher Nasıf \ Suudi Arabistan

Suudi Arabistan'da kadınlara uygulanan araba kullanma yasağı son yıllarda Batılı ülkelerin de büyük ilgiyle takip ettikleri ve kullandıkları bir meseleydi. Kraldan devlet adamlarına, bürokratlardan ulemaya kadar yıllarca pek çok kişinin başını ağrıtan bu mesele geçtiğimiz ay aniden Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz es-Suud'un verdiği yasağı kaldırma kararıyla çözülüverdi. Daha önce dine, geleneklere ve ahlaka aykırılık gerekçesiyle savunulan yasak kralın bir kararıyla anında meşrulaştı, ancak konunun asıl kahramanı kral değil bu yasağa meydan okuyan kadınlardı. Bunların başında ise 63 yaşındaki Seher Nasıf geliyordu. Daha önce yasağı tanımayarak otomobil kullanan ve bu nedenle hapis cezasına çarptırılan Seher Nasıf da bir anda kahraman oluverdi. Gözü pek davranışı ile yasağa meydan okuyan Nasıf'ı ilk hatırlayan ve ödüllendiren ise ona bir otomobil armağan eden "Ford" firması oldu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN