Filozof başkanın gerilla karısı başkan yardımcısı

Uruguay'ın bir önceki devlet başkanı Jose Mujica sade ve gösterişsiz hayat tarzı, çevreci ve insancıl düşünceleri, dünya devletlerini merhamete, adalete çağıran samimi ve vicdanlı konuşmaları ile sıra dışı bir filozof devlet adamıydı.

Birol Biçer
Filozof başkanın gerilla karısı başkan yardımcısı

Lucía Topolansky \ Uruguay

Uruguay'ın bir önceki devlet başkanı Jose Mujica sade ve gösterişsiz hayat tarzı, çevreci ve insancıl düşünceleri, dünya devletlerini merhamete, adalete çağıran samimi ve vicdanlı konuşmaları ile sıra dışı bir filozof devlet adamıydı. 74 model Wolksvagen'ı ile küçük bir köy evinde yaşayan "dünyanın en fakir devlet başkanı" sıfatlı Mujica emekli oldu ancak bu defa da eşi devletin başında görev yapmaya başladı. Uruguay'a devlet başkanı yardımcısı olarak seçilen 72 yaşındaki eşi Lucía Topolansky de kocası Mujica'dan geri kalır değil. Gençliğinde aşırı solcu bir aktivist olan Topolansky, iktidar basamaklarını tırmanmaya başlamadan önce katıldığı eylemler nedeniyle epeyce hapislerde yattı. Üstelik eşi Mujica gibi halim selim duracak biri de değil. Geçmişinde Tupamaros hareketine katılarak 60 ve 70'li yıllarda şehir gerillası olarak mücadele eden, yönetime karşı silahlı çatışmalara katılan Topolansky, şimdiki başkan Tabare Vázquez'in iktidardaki önemli silahlarından biri. 72'lik eski gerillanın şimdi devletin tepesinde neler yapacağı merak konusu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN