Darbecilere akıl hocalığı: Önce Erdoğan Öldürülmeliydi

2008 yılında Dünyanın İlk 100 Entelektüeli listesinde Fethullah Gülen’e birinci sırayı layık gören ABD’li saygın siyaset dergisi Foreign Policy, son yıllarda Türkiye ve Cumhurbaşkanı aleyhine sayısız analize yer verdi.

Birol Biçer SAYI:27 / Eylül 2016
Darbecilere akıl hocalığı: Önce Erdoğan Öldürülmeliydi
Ancak bunların hiçbiri 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesi günü yer verdiği Edward Luttwak'ın adeta darbecilere akıl hocalığına yeltenen yazısı kadar küstah ve haddini bilmez değildi. Luttwak'ın sıcağı sıcağına 16 Temmuz'da yayınlanan 'Why Turkey's Coup d'État Failed' (Türkiye'deki Darbe Neden Başarısız Oldu) başlıklı yazısı darbe planlaması konusunda çok mahir ve deneyimli biri olduğu edasıyla yazılmıştı. Darbecilerin her türlü imkâna sahip olduklarını belirten Luttwak, başarısızlıklarının nedenini iki kurala bağlıyordu. Önce, başarılı bir darbe için ikinci kural olan girişime müdahale edebilecek kuvvetlerin etkisiz hale getirilmesi kuralının ihmal edildiğini söylüyor ve ardından bir numaralı kural olan devlet başkanının ele geçirilmesi ya da öldürmesi konusunda başarısız olmalarına hayıflanırcasına vurgu yapıyordu. Darbecilerin Cumhurbaşkanı'nı ele geçirmeyip halka hitap etmesini önleyemeyişini en büyük stratejik hata olarak gören analistin üzerinde durduğu Cumhurbaşkanı'nı ele geçirme ya da öldürme fikri bir tespitten çok tavsiye kokuyordu.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN