Uluslararası Af Örgütü’nün önceliği darbecilerin hakları

Terörist darbe girişimi Türkiye’yi ayağa kaldırırken, Uluslararası Af Örgütü’nü (UAÖ) işin bu kısmı değil darbe sonrası alınan tedbirler ayağa kaldırdı.

Birol Biçer SAYI:27 / Eylül 2016
Uluslararası Af Örgütü’nün önceliği darbecilerin hakları
Darbe sonrası derhâl harekete geçerek raporlar hazırlayan Londra merkezli UAÖ'nün bu raporlarında darbecilerin mağdurlarına nedense yer verilmezken darbecilere karşı yürütülen operasyonların neden olabileceği hak ihlallerine odaklanılıyordu. UAÖ'nün darbeden iki gün sonraki ilk değerlendirmesinin başlığı aslında ne demek istediğimizi çok net özetliyor: "Türkiye: Darbe Girişiminin Ardından Ortaya Çıkan Baskı Sonucunda İnsan Hakları Ölüm Döşeğinde". Daha çok darbecilere karşı yapılan sakıncalı muamelelere ya da idam cezası gibi tartışmalara odaklanan UAÖ raporlarının darbecilerin şiddetiyle mağdur olan sivil ve görevlilerin ihlal edilen haklarını pek de sorun etmemesi aslında başlı başına bir ihlal olarak bile kabul edilebilir. Hak ihlallerine karşı hassasiyette önceliği darbecilere ve yandaşlarına veren UAÖ'nün bu tek tarafı gözeten tavrını sonraki günlerde yayınladığı değerlendirmeleri tek yanlı olmasalar baştan sona hak vereceğimiz başlıklarından da okumak mümkün: "OHAL İnsan Haklarını İhlal Etmemeli" ve "Bağımsız Gözlemcilerin Tutuklananlara İşkence Edildiği İddialarını Denetlemesine Müsaade Edilmeli".
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN