Darbe erdoğan’ın komplosudur(!)

Bastırıldığının anlaşılması üzerine nedense çoğu Batılı medyada haber değerini kaybeden darbe girişimi, bazen de komplo teorilerine dayanan ve buram buram manipülasyon kokan haberlere yol açtı.

Birol Biçer SAYI:27 / Eylül 2016
Darbe erdoğan’ın komplosudur(!)
Bu manipülatif komplo teorilerinin başında ise "darbe girişiminin aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Hükümeti tarafından kurgulandığı"na yönelik olanı geliyordu. Pek çok Batılı gazete ve sitenin alıntılayarak ciddiye aldığı bu teori öncelikle Alman Focus dergisi ve Fransız Courrier International dergisi başta olmak üzere gündeme getirildi. Focus'a göre darbenin kısa sürede bastırılmış olması bu darbeyi Erdoğan'ın kendisinin kurgulamış olabileceğini mümkün kılıyordu. Örneğin Courrier International sitesi 18 Temmuz tarihli 'Darbenin ardında Erdoğan mı var?' başlıklı haberinde şöyle diyordu: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başarısız darbe girişiminden sonra misillemesi öyle şiddetli oldu ki Erdoğan'ın sahte bir darbe ile muhaliflerini temizlediği kuşkularına yol açtı." Benzer bir teoriyi Washington'dan yayın yapan Al Monitor da şu ifadelerle sayfalarına taşıdı: "İcra makamının tepkisinin sürati ve şiddeti dikkat çekiciydi. Hükümet ve Erdoğan'ın bir darbe girişimine hazırlıklı olduğu izlenimi verdi." Beyrutt'taki L'Orient le Jour gazetesi ise "Çok amatörce bir nitelikte olan darbe girişiminin sivil toplumda şüphelere yol açtığı" yönünde yorumlarla bu kervana katıldı. Tunuslu Kapitalis dergisine göre ise darbe teşebbüsü gerçekte "çok özenle tertip edilmiş bir mizansen"di. Dergiye göre darbecilerin düzensizliği mutlak iktidarını güçlendirmek için Cumhurbaşkanı tarafından organize edilmişti. Dergi ayrıca bu komplo senaryosunu tam anlamıyla Makyavelist bir strateji olarak nitelendiriyordu. Fransız Liberation gazetesi ise Paris'teki Kürt Enstitüsü başkanı Kendal Nezan imzalı "Türkiye: Amatör askeri darbeden Erdoğan'ın sivil darbesine" başlıklı yazıyla askeri darbenin Cumhurbaşkanı'nın darbesine dönüştüğünü ima ediyordu. Darbeyi Erdoğan'ın ya da hükümetin kurguladığına dair komplo teorileri daha pek çok sitede köpürtülmekten geri kalmadı.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN