Sincan manevrası iktidarı sarstı

Kudüs Gecesi ile şimşekleri üzerine çeken ilçe, dün palet sesleriyle uyandı. ‘Refahyol dağılıyor mu?’ tartışması başladı.

Birol Biçer SAYI:10 / Şubat 2015
Sincan manevrası iktidarı sarstı
Sincan Belediyesi'nde düzenlenen Kudüs gecesi üzerine medyada patlatılan irtica yaygarası meyvelerini verdi ve sadece üç gün sonra bölgedeki tank birliği Sincan sokaklarında arz-ı endam edince darbeci basına da istediği gibi manşet oynatma fırsatı doğdu. Hürriyet haberi "Tank Sesleri" başlığıyla verirken, "Sincan'da dün sabah 15 tank ve 20 kadar kariyer, ilçeden geçerek Yenikent'teki tatbikat alanına gitti. Sabahın erken saatlerinde tankları gören Sincanlılar darbe olduğunu sanarak büyük şaşkınlık yaşadılar" diye duyuruyordu. Dönemin Sabah gazetesinin darbe şakşakçılığına soyunan yönetimi ise aynı hadiseyi "Son dönemde şeriat yanlılarının gövde gösterisiyle gündeme gelen Sincan'da dün sabah 20 tank ve 15 kariyer geçit yaptı" diye duyurarak adeta darbecilere yeşil ışığı yakıyordu. Aslında tankların Sincan sokaklarına inmesi Batı Çalışma Grubu fişleme ve takip mekanizmasını kuran Çevik Bir, Güven Erkaya ve Hikmet Köksal'ın bir araya gelerek aldıkları bir karardı ve durum önceden kafakola alınan medya tarafından da desteklenince çok önemli bir psikolojik eşik aşılmış oldu. Hamle başarısız olsa ve destek görmese bahane hazırdı: "Biz tankları tatbikat alanına götürüyorduk aslında". Tankların sokaklardan geçişini görüntülemekte geç kalan Hürriyet'in üst düzey yöneticilerinin Genelkurmay'a ricası üzerine tankların bir kez daha Sincan sokaklarına inmesinin sağlanması ise 28 Şubat'la beraber antidemokratik müdahaleler tarihinin mizah sayfalarına geçmeyi hak eden bir hatıra oldu.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN