H.Sena Kural: Çok az kişinin bildiği bir hazine

Çok az kişinin bildiği bir hazine
Giriş Tarihi: 6.8.2014 14:36 Son Güncelleme: 21.10.2014 12:51
Çok sevilerek ve istenerek tercih edilen bir bölümü okurken yaşanılan büyük kırılmalar ve başörtü sorunu Zeynep’i okuldan uzaklaştırmış ve müziğe kaçışına sebep olmuş. Okuldayken ondan alınan özgüveni müzikte yeniden kazandığını söylüyor. Kanunla tanışmasına vesile olan lisedeki hocasının yeri başka Zeynep Yıldız Abbasoğlu için. Annesiyle gittiği konserlerde uyuklayan bir kızken bir süre sonra bu müzikten zevk alması ve isteği üzerine annesinin o zamanlarda zorlanarak da olsa bir şekilde onu kanuna kavuşturması ise bir dönüm noktası olmuş hayatında. Kanunun pahalı bir müzik aleti olduğunu, eğer zengin bir ailede değilseniz diğer enstrümanlar gibi heves edilip sonra kaldırılabilecek bir müzik aleti olmadığını vurguluyor.

Üniversite tercihinde Boğaziçi'ni istemesinin en büyük nedenlerinden biri, oradaki Türk Müziği Kulübü imiş fakat İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yerleşebilmiş. Çok sevilerek ve istenerek tercih edilen bir bölümü okurken yaşanılan büyük kırılmalar ve başörtü sorunu Zeynep'i okuldan uzaklaştırmış ve müziğe kaçışına sebep olmuş. Okuldayken ondan alınan özgüveni müzikte yeniden kazandığını söylüyor.

"Sürekli kanunla olmaya başladım. Okuldan ve okuldaki ilgilenecek şeylerden çok kanunla zaman geçiriyordum. İsmek'te kanun eğitiminin temelini aldım. Daha sonra üniversiteye devam ederken TRT'de kanun sanatçısı olan Reha Sağbaş ile tanıştım. O benim ufkumu genişletti... Müziğin sadece bir eğlence aracı olmadığını, kendi içinde bir disiplini olduğunu, bir ilim olduğunu, bir hayat tarzı olduğunu, geçmişe bakıldığında ise 'büyük bir değer' olduğunu ilk defa onunla gördüm. Ve böylece bende müziğin akademisine olan ilgi başladı. Kanunun yanında müzik tarihi kitapları okumaya başladım. Sonrasında Edebiyat Fakültesi'ni bitirdim. Reha Sağbaş'ın yönlendirmesi ile birlikte Marmara İlahiyat'a gittim. Marmara İlahiyat'ta İslam Tarihi ve Sanatları Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Hakkı Turabi ile tanıştım. O da benim ufkumun genişlemesinde çok büyük etkisi olmuş birisidir. Çok iyi bir akademisyen olmasının dışında, öğrencisi olarak bana değer veren, beni bir şeyler yapabileceğime inandıran birisi oldu. Böylece akademik anlamda müzik eğitimime burada başlamış oldum."

Yüksek lisansını bitirdikten sonra aynı bölümde doktorasına devam eden genç kanun sanatçısı, bir sempozyum vasıtasıyla tanışmış olduğu Prof. Ruhi Ayangil'in, daha önceleri onun için ütopik gelen sahneye çıkma fikrine kendisini inandırdığını söylüyor ve ekliyor: "İnsanlar bir yerlere gelebilmek için yarışıyorlar ama bazılarının yarışma alternatifleri bile ellerinden alınıyor." Bu sözleri zamanında kırılan özgüvenini özetler nitelikte…

"Bu müziği dinlemenin çok büyük bir farkındalık olduğunu düşünüyorum. Benim gibi bu müziği dinlemeyen insanların şanssız olduklarını düşünüyorum. Ben gerçekten çok zevk alıyorum. Onların da bu zevkten mahrum olmalarını istemiyorum. Burada büyük bir hazine var, insanları bu hazineden haberdar etmek için uğraşmak istiyorum."

Birçok meselenin çözümünün sanata verilen değerin artmasının ardından çorap söküğü gibi geleceğine inanıyor ve ekliyor: "Pek çok insanın bilmediği bir müzik türünü dinliyorum, bu bir gerçek. Ondan zevk alıyorum. Klasik Türk Müziği'ne özellikle muhafazakâr kesim çok değer verdiğini, el üstünde tuttuğunu düşünüyor ama bence böyle bir şey yok. El üstünde tuttuğumuz müzik biraz daha yozlaşmış bir müzik. Bu yozlaşmış müziğe itibar edilmesinin sebebi, çok daha kolay tüketilen bir müzik olması. İşin acı tarafı bu yozlaşmış müziğin geleneğe ait bir müzik olduğu sanılıyor. Klasik Türk müziği daha çok üzerinde durulması, emek verilmesi gereken ve sabır gerektiren bir müzik."

Abbasoğlu, çok gürültülü ve piyasa tarzı bir kanun icrasını sevmiyor, huzur veren ve naif bir kanun icracısı olarak bilinmeyi istiyor. "Ben her şeyden önce akademisyen olarak daha iyi olmak istiyorum. Bir üniversitede hizmet etmek, klasik müziği tanıtmaya, bu müziğin ilmini, iyi tarafını sevdirmeye çalışmak istiyorum. Daha doğrusu 'tahammül' etmelerine yardımcı olmak istiyorum."


BİZE ULAŞIN