Editörden

Yunus Emre, aslında Yunus dışında çok az kişiye nasip olacak şekilde her kuşak tarafından yeniden üretildi. Lacivert olarak asıl Yunus’un peşine düştük. Kimdir Yunus Emre? Bu toprakları nasıl mayalamıştır?

Mustafa Akar SAYI:78

Yunus Emre adı duyulduğunda hepimizin aklında bir derviş imajı beliriyor. Sırtında abası, keşkülü… Miskin miskin dolaşıp sürekli halvet hâlinde bir mübarek zât. Çiçeklerle, dağlarla taşlarla konuşuyor. Şol cennetin ırmaklarının nerede olduğunu biliyor. Allah'a doğrudan hitap ediyor. Âşıklığın tarifini yapıyor sürekli. Yandıkça dolap gibi döne döne daha çok yanmaya devam ediyor. Üstelik sözleri de pek feylesofça.

Yunus Emre, aslında Yunus dışında çok az kişiye nasip olacak şekilde her kuşak tarafından yeniden üretildi. Kimisi kurucu güç gördü onu, kimisi hümanizmanın bayrağını onun açtığını ifade etti. Sevgi kavramı o anlatınca çok güzeldi, aşka tüm zamanların en şık tanımını getirdi, Allah sevgisi denilen sevginin de köşelerini çizdi Yunus. Sözleri bestelendi, yüz yıllarca ilahi olarak söylendi.

Çocukluğumuzda "sarı çiçeğe" sorular soran derviş Yunus'tu, büyüdüğümüzde bu toprakları mayalayan Hak âşıklarının en büyüğü oldu. Her dönem, farklı farklı şekillerle her inançtan insanın faydalandığı bir kaynak oldu. Aslında Yahya Kemal'in ifadesinin karşılığı oldu Yunus. Bir büyükelçilik yemeğinde üstada İstanbul'un o zamanki nüfusunu sorduklarında, Yahya Kemal uçuk bir sayı söyler. Karşısındaki zat da şaşırınca, "Biz ölülerimizle birlikte yaşarız" der.
Lacivert olarak asıl Yunus'un peşine düştük. Kimdir Yunus Emre? Kaç kişiden oluşmaktadır? Hangi devirde yaşamıştır? Silsilesi nedir? Derviş midir, şeyh midir, kadı mıdır? Sufiler neden çok sever Yunus'u? Yunus bu toprakları nasıl mayalamıştır? Şiirlerindeki Yunus Emre ile gerçek Yunus arasında nasıl farklar vardır? Neden bu kadar çok mezarı vardır? Sorular muhkem. Bakalım bulmaya çalıştığımız cevaplarla gerçek Yunus Emre'yi tanıyabilecek misiniz… İyi okumalar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN