Editörden

Gelmekte olan yeni çağ herkesin “paranoyaları” üzerinde sağlam bir çalışma yaptı. “Paranoya Çağı” olgusunu bütün veçheleri ile masaya yatırdığımız bu sayımız inşallah biraz daha agâh olmamıza vesile olur.

Mustafa Akar SAYI:76

Bugünlerde hepimizin üzerinde bir paranoya yorgunluğu var. 2020'den itibaren yaşadığımız Koronavirüs pandemisi aşıyla belki geçebilir ama psikolojimize bıraktığı "paranoyak" ruh hâli kolay kolay geçecek gibi görünmüyor. Bir de üstüne ABD seçimleriyle birlikte Biden'ın tartışmalı da olsa seçilmesi; şirketlerin, Obama'nın, Neo-Con'ların ABD'sinin geri dönüyor olması tuz biber ekti. Oysa ne yalan söyleyeyim, geleceğe dair hiç de karamsar değilim ben. Üstelik birçokları gibi 2020'nin felaketlerle dolu bir yıl olduğunu da düşünmüyorum. Ayasofya'nın cami olarak yeniden açılarak aslına rücu etmesi, ülkemizin tarihindeki en büyük doğal gaz rezervinin 320 milyar metreküp olarak Karadeniz'de bulunmuş olması, KKTC sınırları içinde kalan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir kısmının halkın kullanımına açılması, Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı büyük bir zafer kazanması ve işgal altındaki topraklarının önemli bir kısmını kurtarması, ilk yerli otomobilimizin üretilmesi için bütün adımların artık atılmış olması… Bu güzel gelişmeleri bir yıl içinde yaşamış olmamız bile büyük bir mucizedir.

Peki, insanlar neden paranoya yorgunu oldular, eski Türkiye diye garip bir özlemi pompalayan bazı aklıevvel gazeteciler, elli yılda yapılamamış olan yeniliklerin bir yılda yapılmış olmasının üzerini neden örtüyorlar. "Her yer muhafazakârlaşsa, her yer türban olsa, içki hiçbir yerde satılmasa" diyen dezenformasyon profesyonelleri neredeler, laikçi tiyatro severler peki, vergilerimiz uzay araştırmaları yerine Diyanet'e gidiyor diyen seküler polemikçiler, neredeler?...

Gelmekte olan yeni çağ herkesin "paranoyaları" üzerinde sağlam bir çalışma yaptı. Amerika ve Çin arasındaki gerginlik, Türkiye'nin bölgesinde yeniden lider konuma yükselmesi, yeni ticaret yolları, Avrupa'nın bir mülteci bölgesi hâline gelmesi, yükselen sağcılık… "Paranoya Çağı" olgusunu bütün veçheleri ile masaya yatırdığımız bu sayımız inşallah biraz daha agâh olmamıza vesile olur. İyi okumalar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN