Editörden

Önce bize mümkün kıyametlerin hepsini gösterdiler. Neredeyse karanlık bir geleceğe sorgusuz sualsiz ikna olduk. Şimdi de insan tükeniyor mu diye ya da insanı başka bir şekilde icat etme aşamasını konuşuyoruz.

Mustafa Akar SAYI:80

Küresel pandemi ile birlikte geçen yılların çok konuşulan konu başlıklarından biri daha yeniden gündeme geldi. İnsan değişiyor mu, yaşamın geleceği artık bu yeni insana mı bağlı. Elektronikten biyolojiye uzanan çeşitli teknolojiler ve veri toplama yöntemleri, Mars'a yerleşim planları, kıyamet projeleri, olası su savaşları… Önce bize mümkün kıyametlerin hepsini gösterdiler. Neredeyse karanlık bir geleceğe sorgusuz sualsiz ikna olduk. Şimdi de insan tükeniyor mu diye konuşuyoruz!

Ardından bu karanlık gelecekte nasıl yaşamamız gerektiğine dair bir kültür de oluştu. İnsanın içindeki umut ışığını çok da öldürmeden, distopik dünyadaki yaşam standartlarını, ilkel insanın dünyayı tanıma ve kendini icat etme süreci üzerinden işlediler. Tüm teknoloji ortadan kalktığında, enformasyon çöktüğünde, şehirler koskocaman birer çöplüğe dönüştüğünde insan yaşamının akıbeti konuşulmaya başlandı. Ölümlü dünyanın ölümsüz sanatının ve biliminin sonrasındaki dünyaydı bu. 90'lı yıllarda insan genomu projesine kuşkuyla bakılıyordu oysa. Sonrasında insan genetiğiyle ilgili veriler ikiye katlandı ve bugünkü aşamaya geldik. Yani insanı başka bir şekilde icat etme aşaması!

Geldiğimiz aşama, pandemi şartlarıyla birlikte dünyadaki küreselcileri vatan fikrinden giderek uzaklaştırdı. Nasıl da gözlerimizin içine baka baka "korumamız gereken asıl vatanın tüm dünya" olduğunu söylediler. Aşı patentinin üzerinden milyarlarca dolar kazanırken ve önce kendi kıtalarını aşılarken yaptılar bunu. Çıkarttıkları küresel ısınma, iklim patırtılarının sonucunda da aynı yere varıyorduk hep; tabiatı kaybetmektense dünyanın yarısını feda etmeye hazırdılar. Veganlar, queerler, transgenderedler, pangenderler, agenderler biyolojik ve toplumsal cinsiyeti tartışa dursun, hepimiz ikna olmuştuk bu dünyadan vazgeçileceği fikrine. Şimdi asıl gürültü "İnsan 2.0" üzerinden kopacak. Keyifli okumalar dilerim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN