Mayıs 2019 editör yazısı

Lacivert’in 57 sayısını birden gözden geçirdiğinizde, Türkiye ansiklopedisinin daha önce bir araya getirilmemiş eksik maddeleri çıkar ortaya.

Mustafa Akar SAYI:57 / Mayıs 2019

Beşinci senesini tamamlayan Lacivert, bu zamana kadar yayınladığı dosyalarla, işlediği, öne çıkardığı, altını keskin bir kalemle çizdiği konularla dergi dünyasında apayrı bir yere oturdu. Lacivert'te dosya dergiciliği yapmaya gayret ettiğimiz için her zaman seçkin bir okurumuz oldu. Yerli ve millî olana vurgu yapmak, düşünce atlasının parlak sayfaları arasında dolaşmak, her ay önemli isimlere sorduğumuz sorularla farklı fikirleri okurun gündemine sokmak gibi bir iddiamız var.

Bizde "dergi" kelimesi derlenmekten, toparlanmaktan gelir. Lacivert bu anlamda popüler olan meseleleri işlerken, kıyıda köşede kalmış, bir şekilde gündemden düşmüş konulara da ilgi gösterdi. Entelektüellerin hurafelerini ele aldı, siyasi gündemin satır aralarını takip edip enteresan ayrıntıları ayıkladı; mimariye, çağdaş sanata ilgi duyarken, dünya gündemine de tuttu tepe lambasını. Tasavvuftan felsefeye, sinemadan tarihe, edebiyattan siyasete geniş, mümbit bir alanda söz sahibi oldu.

Neredeyse popüler bir ansiklopedi gibi Lacivert'in 57 sayısının 57'sini birden gözden geçirdiğinizde, Türkiye ansiklopedisinin daha önce bir araya getirilmemiş eksik maddeleri çıkar ortaya. Bir tarafıyla genç bir dergi yapıyoruz, öbür tarafıyla geleneği, yerli ve millî düşünceyi de okurlarımıza tanıtmanın, eski ile yeni arasında sağlam bir köprü olabilmenin yollarını arıyor, araştırıyoruz.

Beşinci yılımızın ilk sayısı ise "Kalp" hakkında... Kalp ve akıl ayrımından yola çıkarak içinde bulunduğumuz kutsal zamana, ramazana dair sayfalar da bulacaksınız. Ayrıca dergimizin eki olarak verdiğimiz İyilik İmsakiyesi ile de oruç tutarken yapabileceğiniz iyiliklere dair küçük ayrıntıları bir kenara not edebilirsiniz. Beşinci yılımızda bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler.
Sahibi

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


BİZE ULAŞIN