Editörden

Dünyayı saran virüslerle, robotlarla, başka bir gezegende yaşama hayalleriyle insansız bir gelecek tasavvur ediyor Batı. Bizi her gün korkunun başka bir veçhesiyle tanıştırırken, yepyeni felaket senaryolarını da çaktırmadan deniyor üzerimizde.

Mustafa Akar SAYI:66

Ütopya kelimesi Yunancada "olmayan yer" anlamına gelir. Kelimenin giderek bir kavrama dönüşmesini sağlayan metinlerle birlikte "güzel yer", "ideal ülke" anlamlarını da ihtiva etmeye başlar ütopya. Hadi adını doğru koyalım, ütopya aslında beyaz adamın ideal sınıflı toplumudur. Bugün ise kültürün doğayı yenmesi etrafında şekillenen Batı fikri, kendi sonunu ilan ediyor. Yaşadıklarımızı ütopyanın tam tersi bir kavramla, distopyayla tanımlamak istiyor.

Edebiyattan sinemaya kadar bir dolu metin, bir o kadar izlence… İnsanoğlunun içindeki "umut etmek" hissini sömüren bir düşünce yapısıdır distopya. Totaliter, baskıcı toplumların ürünüdür. Soğuk Savaş yıllarında tavan yapar. Biz romanından 1984'te, hatta Mülksüzler'e kadar yazarlar umutlu gelecek tasavvurlarının üzerine kalın, siyah örtüler örterler. Dünyada umut kalmamıştır. Hâkim düşünce bizi en yakın "son" duygusuna doğru hazırlamaktadır. Bugün de öyle. Dünyayı saran virüslerle, robotlarla, başka bir gezegende yaşama hayalleriyle insansız bir gelecek tasavvur ediyor Batı. Bizi her gün korkunun başka bir veçhesiyle tanıştırırken, gelecekte ortaya çıkaracağı yepyeni felaket senaryolarını da çaktırmadan deniyor üzerimizde. Umudun kalmadığı yerde muhayyile de çalışmaz. Bu karamsar tablo, bütün insanlığı doğadaki diğer canlılar gibi bir "hayatta kalma" savaşına yönlendirir. Üst akıl da bunu istemektedir zaten. Korku en müreffeh şehirlerden, en lüks odalara kadar uzanmaktadır. Kimse güvende değildir.

Oysa ki Peygamberimizin bir mirası olarak, "Kıyametin kopacağını bilsek bile elimizdeki fidanı dikmek zorundayız." Tıpkı bir adada yalnız başına doğan Hayy bin Yakzan gibi. Hakikati tek başımıza kalsak da bulabiliriz. Gelin birlikte okuyalım; distopya nasıl bir yalanlar silsilesidir? Üst akıl nedir? Evanjelikler neyi planlıyor? Teknoloji aslında neyimiz olur?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN