Editörden

Hiçbirimiz alternatif bir hayat üretmiyoruz ama tıbbın alternatifini istiyoruz. Tıbbı tartıştığımız kadar kendi hayatımızı değiştirmemiz gerektiğini konuşmuyoruz

Mustafa Akar SAYI:65

Yaşadığımız dünyada şifa, deva gibi kelimeler ne kadar da sıradanlaştı değil mi? Biz artık sadece "hasta"yız. Evvelden beri söylerim, modern hayat paradokslardan beslenir. Hatta gide ede bu negatif/pozitif çatışmalar üzerine kurduğu söylem, modern dünyanın ana bakış açısı olmuştur. Tıp sanırım bu durumu en net gözlemleyebileceğimiz bir dünya.

Tıbbın esas konuşulması gereken yönü, teşhis ve tedavi meselesidir. Çünkü burası endüstrinin devreye girdiği yerdir. Hastalar artık bir müşteridir. Hepimiz teknoloji ilerledikçe tedavi olanaklarının da artacağını hayal ederiz. İnsan, her derdin aynı zamanda bir devası da olması gerektiğini düşünme eğilimindedir. Derdi veren Allah, dermanı da verir. Doğrudur. Oysa tıp burada ayrılır. İçinden maneviyatı tamamen tardeder, kovalar. Şifa ve derman aramak eskilerde kalmıştır artık.

Öte yandan dönüp dolaşıp modern tıbba sövmek de bana doğru gelmiyor. Alternatif tıp ve bitkilerden şifa bulacağımızı söyleyen "kürcüler" de bıktırdılar artık. Hiçbirimiz alternatif bir hayat üretmiyoruz ama tıbbın alternatifini istiyoruz.

Oysa kendimizle hesaplaşmadan, hayat tarzımızı değiştirmeden asla iyileşemiyoruz. Tıbbı tartıştığımız kadar kendi hayatımızı değiştirmemiz gerektiğini konuşmuyoruz. Sonuçta tıp en kestirmeden medikal önlemler alarak bizi iyileştiren bir araç.

Batı fikri, kültürün doğayı yenebileceği anlayışı üzerinde yükseldi. Bugünkü modern tıp da II. Dünya Savaşı sonrasında şekillendi. Kültür doğayı yendi. Bugün modern tıp ölümü yenmek istiyor bir tarafıyla. Kafayı ölmeme düşüncesine taktık bile. Sonsuz bir hayat fikri, kulaklara hoş geliyor. Modern tıp ruhu ıskalıyor çünkü. Ateşli hastalıkları üç beş günde çözerken, enfeksiyonları kısa sürede tedavi edebilirken, obezite gibi kanser gibi bazı hastalıkları çözemiyor.

Gelin bu çelişkileri, çok tartışılan aşı meselesini, alternatif tıp önerilerini, fitoterapi olanaklarını hem uzmanların dilinden okuyalım, hem de birlikte modern tıbbı biraz daha yakından tanımaya, anlamaya çalışalım. İyi okumalar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN