Editörden

Mevlâna Mesnevî’yi “Allah’ın sırlarına vakıf olmak isteyenler için bir yol” olarak tanımlıyor. Ve metni okudukça karşınızdaki eserin bir iman deneyimi olduğunu da çözmeye başlıyorsunuz.

Mustafa Akar SAYI:63

Bazı kitaplar ve bazı isimler, acil durumda "camı kırın" ikazı gibidir. O camı kırmakla bir beladan kurtulursunuz. Sihirli kelime elbette "kurtuluş"tur. Hz. Mevlâna'nın Mesnevî'si de böylesi "kurtarıcı" kitaplardandır. Öte yandan kendi klasik metinlerimizle aramızdaki bağ bir şekilde koparıldığı için bu metinlere nasıl yaklaşmamız gerektiğini bir türlü bilemeyiz. Mesnevî bir masallar kitabı, bir fabl mıdır; hikmetlerle dolu bir ansiklopedi ya da bir tefsir kitabı mıdır; bir hikâye kitabı mı, yoksa tarihi bir metin midir? Genelde bu sorulara bir cevap bulmakta zorlanırız. Bir gün elimize alır, üç beş sayfa okuduktan sonra da herkesin hakkında çok konuştuğu ama hiç okumadığı kitapların bulunduğu rafa kaldırırız.

Mesnevî bana da böylesi bir serüven yaşatmıştı. Fakat zaman geçtikçe Mesnevî'nin tek başına okunamayacağını, 13'üncü yüzyılın tasavvuf kültürünü anlamaya çalışarak okunabileceğini keşfettim. Eldeki şerh çalışmalarıyla birlikte okuduğumda da önümde bazı kapılar açıldı. Mevlâna Mesnevî'yi "Allah'ın sırlarına vakıf olmak isteyenler için bir yol" olarak tanımlıyor. Ve metni okudukça karşınızdaki eserin bir iman deneyimi olduğunu da çözmeye başlıyorsunuz. Ayet ve hadislere bolca göndermelerin olduğunu ve Mevlâna'nın sahabelerin ve velilerin hayatlarından yola çıkarak Kuran'ın anlaşılması için çaba gösterdiğinin farkına varıyorsunuz.

Mesnevî, iman etmişler için yazılmış bir kitap. Bir iman deneyimi olduğu için iman etmemiş insanlara o dünyanın renklerini uzaktan gösteriyor. Mesnevî için önerilebilecek bir okuma metodu yok. Tamamen deneyime dayalı bir hâli anlatıyor baştan sona. Yine de başından sonuna kadar sabredip okumanız da mümkün. Bu başyapıtı bitirdiğinizde muhtemelen varoluşçu, Platoncu bir dünyadan masallar okuduğunuz duygusuna kapılacaksınız. Bir hümanizma metni gibi okuyup coşabilirsiniz de. Mesnevî size bir "coşkunluk" duygusu yaşatıyor. Tam da bu sebepten içindeki coşkunluğun peşine düşenleri kendine çekiyor. "Ne olursan ol, yine de gel," demiyor Mevlâna; gel ve iman et, o zaman sana birtakım bilgiler vereceğim, diyor. Var mısın böylesi bir yola çıkmaya…

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.


Diğer Haberler

BİZE ULAŞIN